Poštovní schránka na Satelitním řopíku

Děkuji všem příznivcům, samozřejmě také členům Postcrossingu a i ostatním, za všechny Vámi odeslané pohlednice se vzkazy do poštovní schránky na bunkru – ze všech došlých pohlednic vznikne velká koláž.

Během prosince 2018 až června 2021 tak do bunkru došlo celkem několik set pohledů z několika desítek zemí, zároveň ale opačným způsobem odešlo do světa také několik set pohledů s motivy a fotografiemi bunkru – většina díky aktivitě Postcrossing, kterou jsem objevil náhodou.

O počet pohledů ale nikdy nešlo, zajímavá byla především různorodost vzkazů. Historicky první pohled dorazil z Vietnamu a poslala jej kolegyně se vzkazem: „Stejně to nedojde.“ Došel.

Zatímco odchozí pohlednice s motivem bunkru pobavily a zároveň i v zahraničí zpropagovaly československé opevnění ze 30. let (zkuste například podrobněji vysvětlovat Španělce historii a účel řopíků) a nepřímo i obec Březí, ty příchozí do bunkru se zase staly zpětnou vazbou, suplovaly nikdy nezaloženou „virtuální návštěvní knihu“. Staly se dokonce zdrojem receptů, pozváním do restaurace na pivo, anebo i způsobem seznámení se se zajímavými lidmi vzdálenými stovky a i tisíce kilometrů. A dokonce došlá pohlednice posloužila jako pozvánka na rande.

Výběr ze vzkazů doručených pomocí pohlednic: (pouze pro ilustraci)

Hello Pavel,
greetings from the U.K. I have never sent a postcard to a bunker before! It is very interesting + fascinating! I live in the Wye Valley…

Dear Pavel,
I’ve watched photos of your bunker. I think it’s a real amazing project! I live in Moscow. Best wishes to you! Liza

Olá Pavel, como vai voce?
Wow, such an interesting place you have. You must get yourself wondering how many stories this bunker would tell you if it was served to its purpose back then. My father loves history just like you and he has the gun his grandpa used at WWI…

Hey Pavel! What a crazy story about your bunker! I have never heard of anything like that. There is still a lot of work for you… Good luck! …

Greetings from New York! I work in a hospital for veterans. I enjoy cooking, baking, fishing and collecting postcards. Wishing you the best of health, happiness and success and may your mailbox overflow with beautiful postcards. Ann Marie

Přejeme Vám veselé vánoce a šťastný nový rok 2020. Posíláme pozdravy z Chomutova.

Česká pošta Chomutov 2, Vánoce a rok 2020

Zdravíme Satelitní řopík z Caorle! Sice jsme řopík nedostali na postcrossingu, ale též mu holdujeme. Řopíky máme moc rádi, tak píšeme jen tak :-) …

neoficiální Postcrossing, Itálie, Caorle, Jana a Petr

Hi Satelitni,
I’m Ting and from Taiwan. Finally, I read the website in your introduction and I think your „secret base“ is cool!

Mit freundlichen Grüßen

S pozdravem

Dopis - Kancelária prezidenta Slovenskej republiky

To Satelitni Ropik MJ-SR 71 with best wishes for your project from management and staff at the Imperial War Museum, London.

Dopis - Imperial War Museums London

Z Rabatu posíláme pozdrav Satelitniropik.cz a věříme, že pohled dorazí navzdory COVID-19. V. L., velvyslanec

Pohlednice - velvyslanectví České republiky, Rabat, Maroko

Jak se zrodil nápad na poštovní schránku na bunkru?

Nápad na zřízení poštovní schránky na bunkr vznikl náhodou – nebyl jsem ani filatelista, ani jsem neprovozoval zálibu jménem filokartie (to slovo jsem ani neznal). Vzhledem k faktu, že to mám na bunkr několik stovek kilometrů daleko a při opravě bylo potřeba občas dovézt i rozměrnější materiál na opravy, napadlo mě, jestli by bylo možné si jej nechat z e-shopů nechat zaslat rovnou k bunkru. Jak už to bývá obvyklé, všichni z okolí i nejbližší sousedi se smáli, že to nepůjde. Podcenili mě.

Prostudoval jsem podmínky přidělení čísla evidenčního, ostatně bunkr je zkolaudovaná stavba. To se po dodání dokumentů podařilo. A pak mě napadlo umístit i klasickou poštovní schránku – konzultoval jsem to i s Českou poštou, jestli budou do ní poštu doručovat. Čekalo na mě příjemné překvapení – byl jsem ujištěn, že jsem splnil dané podmínky, a že s doručováním pošty nebude problém. Ostatně nejbližší dům s číslem popisným je vzdálený vzdušnou čarou necelých 100 metrů.

O nějakou dobu později jsem sice práce zastavil z důvodu dlouhodobého nezájmu obce Březí o jejich pozemek, který obklopoval můj mikropozemek s bunkrem, a já pak hledal důvod, k čemu by mi řopík mohl být užitečný, a proč vůbec pokračovat s jeho základní vnější opravou a úpravou okolí alespoň na mém pozemku.

Přemýšlel jsem, k čemu je bunkr s poštovní schránkou dobrý, a o nějakou dobu později jsem náhodou našel web Postcrossing, a začal jsem studovat, co je to za novodobé „šílence“ posílat si v době e-mailů papírové pohlednice. A pak jsem tomu sám docela rychle také propadl. Díky tomu jsem se pak o něco později začal letmo zajímat o poštovní razítka, staré pohlednice, nakonec jsem pak o nějakou dobu později začal shánět i historické pohlednice obce Prátlsbrun. A dokonce jsem se na jeden rok stal předplatitelem časopisu Filatelie.

Jak se poštovní schránka na bunkru stávala postupem času známější, chvíli jsem si dokonce pohrával s myšlenkou, že když na Božím Daru mají Ježíškovu poštu a používají ji i ke zviditelnění obce, že ve Březí by mohla být v podobném duchu třeba „bunkrová schránka“ u bunkru pro odesílání pošty, anebo nějaká varianta s příležitostným poštovním razítkem… Ale jak jsem postupem času poznával obec Březí, tato myšlenka zůstala ve stádiu úvah, a nijak jsem se nesnažil ji zrealizovat.

Poděkování všem jednotlivcům za zaslané pohlednice, stejně jako:

Poděkování pošťákům za pohlednice z pošt:

Česká republika

Bělá pod Pradědem, Brno 24, Cheb 1, Chodov, Chomutov 2, Chyše, Domažlice, Hanušovice, Jeseník, Karlovy Vary – Doubí, Kdyně, Mariánské Lázně, Ostrava 5, Strachotice, Trhanov, Vizovice, Vyšší Brod (Poštovní muzeum) a Muzeum vlakové pošty

Zahraniční pošty

Åland Post (letter), Croatia / Chorvatsko (Hrvatska pošta), Greenland / Grónsko, Ireland / Irsko (Dublin), Lietuva / Litva (Lietuvos paštas), Luxembourg / Lucembursko, Moldova / Moldavsko (S.E. Posta Moldovei, Chisinau), Monaco / Monako (Monte Carlo), Slovakia / Slovensko (Slovenská pošta), Ukraine / Ukrajina (Ukrposhta)

Poděkování za pohlednice ambasádám a organizacím České republiky v zahraničí:

Ázerbajdžán (Baku), Čína (Hongkong), Bulharsko (Sofia), Estonsko (Talinn), Kosovo (Priština), Malajsie (Kuala Lumpur), Maroko (Rabat), Portugalsko, Švýcarsko (Bern), Tchaj-wan (Tchaj-Pej)

Poděkování ostatním organizacím:

Velká Británie (Imperial War Museums, London – za dopis a pohledy), Svaz českých filatelistů – KF 00-15 (za pohled) a zapomenout nesmím na Českou poštu (diplom).

Poděkování reprezentantům:

Německo (Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze), Rakousko (kancelář ministryně obrany a sportu), Slovensko (kancelář prezidentky), Slovensko (Ambasáda v Aténách, Řecko)

Poštovní schránka na bunkru

Poštovní schránka na bunkru

  • Satelitní řopík z roku 1938 je jako jediný bunkr v České republice vybaven poštovní schránkou na vchodové mříži a poštu tam doručuje jak Česká pošta, tak i ostatní doručovatelé.
  • Schránka je využívána pro Postcrossing
  • Chcete mi pomoci vytvořit jedinečnou koláž ze všech došlých pohlednic na bunkr? Dejte to najevo pohlednicí a Váš vzkaz se stane součástí novodobé historie bunkru! A když připíšete svojí zpáteční poštovní adresu a budete mít štěstí, bunkr pošle pohlednici zase Vám.
  • Chcete poslat pohlednici, ale je to komplikované? Zkuste třeba Pohlednice Online od České pošty.
  • Adresa bunkru je: Satelitní řopík, Družstevní E12, 691 81 Březí, Česká republika
  • Všechny doručené pohlednice do bunkru jsou uschovány

    Poštovní adresa - takto ji zobrazovala stránka projektu Postcrossing.com

    Poštovní adresa – takto ji zobrazovala stránka projektu Postcrossing.com

Schránka je sousedem pravidelně (přibližně 1x týdně) vybírána, došlé pohlednice naskenovány, uschovány a následně předány při nejbližší cestě na bunkr.

Snímek z Postcrossingu o poslaných a přijatých pohledech - profil Satelitní řopík

Snímek z Postcrossingu - ukázka jednoho z přijatých vzkazů po doručení pohlednice s motivem bunkru - profil Satelitní řopík

I novodobý Vinnetou si nenechal ujít možnost poslat pohlednici do poštovní schránky na bunkru

Postcrossing - 01
Postcrossing - 02
Postcrossing - 03
Postcrossing - 04

Česká pošta má smysl pro nadsázku a ocenila Satelitní řopík titulem „nejvíc aktivní bunkr v České republice“, navíc zvládla i zpropagovat službu Pohlednice Online, kterou jsem sám zpočátku hojně využíval.

Česká pošta vytvořila diplom pro Satelitní řopík - nejvíc aktivní bunkr v ČR
Česká pošta - Praha 1 a předávání diplomu pro Satelitní řopík
Česká pošta doručuje poštu na bunkr